9 października br. o godz. 16.30 grupa ludzi pod przywództwem faszystów (Forza Nuova) i przywódców  antyszczepionkowych (No Vax) zaatakowała i splądrowała rzymską siedzibę Italian General Confederation of Labour  (CGIL).  Wyładowywali swoją wściekłość wyważając drzwi do siedziby najstarszego związku zawodowego we Włoszech, wyrwali okno portierni, niszczyli wszystko, co mieli na swojej drodze. Zdewastowali większość mebli, sprzętu, zniszczyli księgozbiór, dokumenty i dzieła sztuki.

Magdalena Chojnowska, Wydział Międzynarodowy OPZZ


CGIL, który zaakceptował system tzw. zielonych przepustek dla pracowników (specjalne przepustki Covid-19, które obowiązują we Włoszech od 15.10.2021 r.), potępił atak na swoje biura. - Atak na krajową siedzibę CGIL jest aktem faszystowskiego bandytyzmu, atakiem na demokrację i świat pracy - powiedział jej lider Maurizio Landini.

Odpowiedź ruchu związkowego była natychmiastowa, silna i zjednoczona. W niedzielę rano przed CGIL odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego CGIL, w którym wzięło udział tysiąc osób z organizacji politycznych, obywatelskich i społecznych. 16 października br. Italian Confederation of Workers' Trade Unions (CISL) i Italian Labour Union (ILU) zorganizuje w Rzymie demonstrację przeciwko faszyzmowi.

Luca Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, wyraził  solidarność i pełne wsparcie dla CGIL w związku z haniebnym atakiem prawicowych ekstremistów i organizacji przeciwnych szczepieniom na siedzibę krajowej organizacji CGIL. „Jak słusznie nam przypomniał Maurizio Landini, związki zawodowe we Włoszech, w Europie i na świecie zawsze były obrońcami demokracji i nie jest przypadkiem, że faszystowska i brutalna instrumentalizacja protestów antyszczepionkowych jest wymierzona w ruch związkowy, a w szczególności w CGIL” - powiedział.

Andrzej Radzikowski, Przewodniczący OPZZ:
Wiadomość o  tak gwałtownym ataku skrajnej prawicy oraz antyczszepionkowców na  siedzibę CGIL wstrząsnęła nami. Taka agresja jest nie do przyjęcia. Dlatego związki zawodowe muszą wspólnie przeciwstawić się zagrożeniom i napaściom ze strony ruchów prawicowych i neofaszystowskich. Nie musimy mieć zawsze takiego samego zdania, ale to nie powód do brutalnych napaści. Solidaryzujemy się z koleżankami i kolegami z CGIL. 


OPZZ przesłało również list solidarnościowy do przewodniczącego CGIL Mauricio Landini. 

List solidarnościowy z CGIL