W murach ukraińskiej szkoły w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli OPZZ Natalii Kolesnik, odpowiedzialnej za kontakty z pracownikami zagranicznymi w Polsce i psycholog Ludmiły Prosandejewoi z Oksaną Kolesnyk, dyrektorką szkoły, która podzieliła się historią powstania placówki. Celem wizyty było zapoznanie się, nawiązanie współpracy i wzajemna wymiana informacji - rozmawialiśmy o OPZZ i naszej działalności oraz o tym, co robimy na co dzień.


Biuro Prasowe OPZZ

Jeszcze nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić, że będziemy świadkami powstawania ukraińskich szkół w Polsce. Nasi polscy przyjaciele dołożyli wszelkich starań, aby ukraińskie dzieci kontynuowały tutaj naukę zgodnie z ukraińskimi standardami. I to jest dla nas żywy przykład odrodzenia się Ukrainy. Warszawska Szkoła Ukraińska zjednoczyła w swoich murach dzieci ze wszystkich zakątków Ukrainy. Zdezorientowane mamy szukały wszelkich sposobów na normalizację życia swoich dzieci poza Ukrainą, chcąc zapewnić im też jak najlepsze warunki na kontynowanie nauki. Teraz ci, którzy przybyli z różnych miast Ukrainy, stali się tutaj jedną szkolną rodziną. 


Idea powstania ukraińskiej szkoły w Warszawie już kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. i powstała w niecały miesiąc, dając możliwość uczęszczania do ukraińskiej szkoły uczniom, którzy musieli opuścić swoje domy. Dzięki międzynarodowemu wsparciu i polskim partnerom udało się stworzyć Ukraińską Szkołę w Warszawie. Szkoła cały czas zapewnia dzieciom opiekę i edukację wysokiej jakości - placówka realizuje ukraiński program edukacyjny i pracują w niej wykwalifikowani nauczyciele z Ukrainy. Dzieci z Charkowa, Mariupola, Chersonia, Zaporoża, Melitopola, Kijowa, Czernihowa, Sum i wielu innych miast bardzo dobrze czują się w ukraińskojęzycznym środowisku i cieszą się, że mogą być razem w bezpiecznym miejscu.

Warszawska Szkoła Ukraińska to nie tylko placówka edukacyjna, ale potężna społeczność ukraińska. Ukraińcy powinni trzymać się razem i bardzo cieszymy się, że ukraińskie dzieci są teraz bezpieczne. Dziękujemy naszym przyjaciołom za taką możliwość!