Amerykański Amazon próbował zabronić pracownikom używania na swojej aplikacji do czatowania terminów takich jak związek zawodowy czy pensja.

Biuro Prasowe OPZZ


Według dokumentów, ujawnionych 4 kwietnia br., aplikacja proponowana do obsługi wiadomości pracowników firmy Amazon blokowałaby słowa i wyrażenia takie jak: związek zawodowy, molestowanie, podwyżka.

Jak donosi portal The Intercept, kierownictwo Amazona wymyśliło firmową sieć mediów społecznościowych jako sposób na zwiększenie zadowolenia pracowników poprzez wiadomości i wirtualne nagrody zwane Shout-Outs.

Urzędnicy Amazona chcieli, aby aplikacja posiadała filtr treści, by zapobiec ciemnej stronie mediów społecznościowych. Filtr miał usuwać obraźliwy język, w tym również słowa związane z pracą zorganizowaną, takie jak: zażalenie, niesprawiedliwość, płaca wystarczająca na utrzymanie i sprawiedliwość.

Po rewelacjach portalu The Intercept, firma Amazon wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że proponowana aplikacja do przesyłania wiadomości nie została ani zatwierdzona, ani uruchomiona.

W zeszłym tygodniu pracownicy magazynu Amazona na Staten Island w Nowym Jorku zagłosowali za utworzeniem związku zawodowego, co jest pierwszym tego typu wydarzeniem wśród amerykańskich pracowników firmy. Głosowanie w sprawie związków zawodowych odbyło się po tym, jak Amazon ujawnił, że w zeszłym roku wydał około 4,2 mln dolarów (3,8 mlna euro) na konsultantów ds. pracy, których zadaniem było przekonanie pracowników, aby nie przystępowali do związków zawodowych.


Źródło: Euronews