Partnerzy społeczni kontynuują dyskusję na temat Założeń projektu budżetu państwa na rok 2023, minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. W dniu 11 lipca br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Było poświęcone wypracowaniu stanowiska Zespołu w powyższych kwestiach przed plenarnym posiedzeniem Rady Dialogu Społecznego, które planowane jest na 14 lipca br.

Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Strukturalnych OPZZ

Strona związkowa zmodyfikowała swoje stanowisko negocjacyjne. OPZZ, FZZ i NSZZ „Solidarność” zaproponowały, aby wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosły jeszcze w tym roku o 5%, a w 2023 r. o kolejne 15%. Złożyły także propozycję, aby minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia br. wyniosło 3450 zł i 3600 zł od 1 lipca 2023 r.

OPZZ zauważyło, że nowa prognoza inflacji Narodowego Banku Polskiego na obecny i przyszły rok, przewidująca wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych do poziomu 9,8-15,1%, powinna skutkować zmianą rządowej prognozy inflacji na 2023 r. (7,8%). Zażądaliśmy ponadto, aby obowiązująca od 1 stycznia 2023 r. wysokość płacy minimalnej była na poziomie co najmniej minimum gwarantowanego przez ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Z uwagi na znaczne rozbieżności w stanowiskach stron nie udało się wypracować wspólnego stanowiska Zespołu. Strona rządowa ma przeanalizować związkową propozycję i odnieść się do niej na najbliższym posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Piotr Patkowski poinformował, że na obecnym etapie Rada Ministrów nie przewiduje zmian w Założeniach projektu budżetu państwa na przyszły rok. Wskazał jednak, że wskaźniki makroekonomiczne mogą się zmienić na przełomie lipca i sierpnia br., co będzie oznaczać automatyczną zmianę propozycji rządu w zakresie wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Dlatego rozmowy będą kontynuowane nawet po 15 lipca br.

W pracach Zespołu wzięli udział członkowie Zespołu: Roman Piotrowski, wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce i Norbert Kusiak, ekspert OPZZ.

(nq)