Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje, że Polski Ład zapewni bardziej sprawiedliwy system podatkowy. Osoby o niskich dochodach powinny płacić niższe podatki, aby partycypować we wzroście gospodarczym.

Projekt ustawy wprowadzający rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie był przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego do spraw budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się 4 sierpnia br. Stronę rządową na posiedzeniu reprezentowali Jan Sarnowski i Piotr Patkowski, podsekretarze stanu w Ministerstwie Finansów.

W Polsce nadal mamy do czynienia z niesprawiedliwym i odbiegającym od zachodnich standardów systemem podatkowym. Warto odnotować, że większość państw Unii Europejskiej stosuje progresywny klin podatkowy, co oznacza, że osoby o wysokich dochodach obciążone są podatkami i składkami bardziej niż osoby nisko zarabiające. System podatkowy w Polsce jest natomiast regresywny, tzn. bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby, które otrzymują wysokie wynagrodzenia. Przełomową zmianę w tym zakresie ma przynieść wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie do 120 tys. zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku. Na konieczność wprowadzenia takich zmian od dawna zwraca uwagę OPZZ.

W trakcie posiedzenia partnerzy społeczni mieli okazję zadać przedstawicielom Ministerstwa Finansów szczegółowe pytania w sprawie liczącego ponad 500 stron projektu ustawy. OPZZ podkreśliło, że w obecnej sytuacji priorytetowym celem rządu winno być zmniejszenie obciążeń podatkowych osób o najniższych dochodach. W tym celu niezbędne jest wprowadzenie silniejszej progresji podatkowej oraz wyższej kwoty wolnej, jak również podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Opowiedziało się ponadto za ich coroczną waloryzacją.

W posiedzeniu uczestniczył Norbert Kusiak, ekspert OPZZ.