W dniu 8 kwietnia 2021 r. z inicjatywy Przewodniczącego Rady OPZZ woj. dolnośląskiego Andrzeja Otręby, odbyła się wideokonferencja w ramach Międzyregionalnej Rady Związkowej Łaba-Nysa, dotycząca transformacji energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa węgla brunatnego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organizacji związkowych sektora energetycznego. Stronę polską reprezentowali : Adam Olejnik Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Grupy Kapitałowej PGE, Piotr Woeltz Wiceprzewodniczący NZZG Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Andrzej Grzegorowski Przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników
OM w Elektrowni Turów. Natomiast ze strony niemieckiej udział wzięli: Markus Schlimbach Przewodniczący DGB Saksonii, Frederik Moch członek Zarządu Federalnego DGB oraz Ute Liebsch Przewodnicząca Związków Zawodowych Górnictwa, Chemii i Energetyki Regionu Łużyckiego.

Celem konferencji, którą prowadziłAndrzej Otręba, była wymiana doświadczeń i możliwość osiągnięcia kompromisu podczas negocjacji dotyczących przekształceń w przemyśle energetycznym oraz zapewnienie instrumentów wsparcia dla pracowników w monokulturach przemysłowych jakimi są regiony Turoszowa i Bełchatowa.

Przedstawiciele niemieckich organizacji związkowych poinformowali między innymi o działalności specjalnie powołanej w Niemczech Komisji w której obradowało 30 członków reprezentujących zarówno stronę rządową jak i samorządy terytorialne, sektory przemysłu, organizacje związków zawodowych a także organizacje ekologiczne. Efektem prac Komisji był raport końcowy w którym zidentyfikowano konkretne problemy związane z transformacją energetyczną, dotyczące przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnienia pracowników i stworzenia sprzyjających uwarunkowań dla nowych inwestycji w regionie, które pozwoliłyby na stworzenie alternatywnych miejsc pracy.

W oparciu o raport zostały przyjęte w Bundestagu ustawy, dotyczące przekształceń energetycznych i ustalono że realizacja podejmowanych działań będzie na bieżąco monitorowana, a w przypadku braku realizacji przyjętych założeń strona związkowa będzie miała prawo do podejmowania stosownych działań. W Niemczech trwają obecnie negocjacje dotyczące stworzenia „mapy drogowej dla transformacji energetycznej” która określałaby podejmowane starania w celu zabezpieczenia zarówno miejsc pracy jak i nieprzerwanych dostaw prądu zarówno dla gospodarstw domowych jak i energochłonnych gałęzi sektora przemysłowego podczas prowadzonego procesu dekarbonizacji.

Przedstawiciele strony polskiej zwracali uwagę, że strona rządowa nie zaprasza do rozmów wszystkich zainteresowanych organizacji związkowych. Rozmowy są jedynie prowadzone z przedstawicielami związków zawodowych kopalni węgla kamiennego zapominając że problem transformacji dotyczy również kopalni węgla brunatnego i energetyki.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele zarówno polskich jak i niemieckich organizacji związkowych zwrócili szczególną uwagę na to jak ważną rolę odgrywa jedność związkowa w prowadzeniu rozmów na szczeblu rządowymi oraz porozumienie w dążeniu do wspólnego celu.

Bez jedności nie osiąga się sukcesu ! Jedność daje siłę !