Stanowisko
Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych 
 z dnia 27 września 2017
w sprawie Światowego Dnia Godnej Pracy


Pomimo relatywnie niskiego wskaźnika bezrobocia rejestrowanego w Polsce, sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Wciąż mamy do czynienia z silną segmentacją, skutkującą niezmiennie wysokim poziomem umów śmieciowych, fałszywego samozatrudnienia czy rekordowym w UE odsetkiem umów na czas określony. W szczególności narażone na pracę w sektorze peryferyjnym są osoby młode, starsze, kobiety, osoby gorzej wykształcone, długotrwale bezrobotni i migranci zarobkowi.

Jednocześnie zatrudnieni w oparciu o umowy o pracę na czas nieokreślony nieustannie poddawani są presji uelastycznienia. Żyją w ciągłej niepewności co do przyszłości ich zatrudnienia, a będąc pozbawionymi stabilizacji, ich sytuacja tylko pozornie znacząco różni się od niemalejącego prekariatu.

Szczególnie niepokoją przypadki łamania praw pracowniczych i związkowych. W drugiej dekadzie XXI wieku, niektórzy pracodawcy zachowują się, jakby mentalnie zatrzymali się w wieku XIX. Takie zjawiska jak zwolnienia z pracy działaczy związkowych, uporczywe i świadome utrudnianie działalności związkowej czy pozbawianie związkowców możliwości wykonywania ich obowiązków, zbyt często są codziennością dla naszych organizacji.

Jak co roku, w dn. 7 października – z inicjatywy Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych – obchodzimy Światowy Dzień Godnej Pracy. W tym dniu, w szczególności upominamy o przestrzeganie praw związkowych, o prawo do zrzeszania się w związki zawodowe wszystkich pracowników, o prawo do negocjacji zbiorowych i dialogu społecznego. Przypominamy, że godna praca jest kluczowym elementem Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Nie ma zatem globalnego rozwoju bez godnej pracy.

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w związku ze Światowym Dniem Godnej Pracy, wzywa ogólnokrajowe organizacje członkowskie oraz struktury terenowe OPZZ do podjęcia działań na rzecz przedstawienia na forum publicznym przykładów łamania praw związkowych.


Rada
Ogólnopolskiego Porozumienia 

Związków Zawodowych