Dla OPZZ walka o równość wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości to jeden z priorytetów. Wagę problemu pokazują statystyki: różnica w średnich zarobkach kobiet i mężczyzn wynosi w Polsce od 8,5 do nawet 19,9 proc. (w zależności od przyjętej metodologii). Bez równouprawnienia płci w każdym aspekcie życia nie zbudujemy zdrowego i szczęśliwego społeczeństwa.

Biuro Prasowe OPZZ

- Przejrzystość w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn jest bardzo ważna. Jeśli zostanie zagwarantowana prawem, tym lepiej. Równe płace i równe traktowanie płci leżą nam bardzo na sercu, bowiem kobiety częściej niż mężczyźni spotykają się z dyskryminacją płacową. OPZZ porusza temat praw kobiet od wielu lat, regularnie bada ten temat, postuluje zmiany w prawie – mówi Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ:

OPZZ w ostatnim czasie razem z innymi organizacjami zrzeszonymi w EKZZ (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych) walczy o wprowadzenie dyrektywy dotyczącej przejrzystości wynagrodzeń ze względu na płeć i likwidacji różnic w równym traktowaniu kobiet i mężczyzn. Dzięki tej dyrektywie kobiety i mężczyzn - m.in. na płaszczyźnie zawodowej – będą obowiązywały te same prawa.

Dyrektywa ustanawia środki na rzecz przejrzystości wynagrodzeń:

• osoby ubiegające się o zatrudnienie w danej firmie będą informowane o wysokości lub przedziale wynagrodzenia;

• ustanawia zakaz dopytywania osób ubiegających się o pracę o to, jakie wynagrodzenie pobierały w przeszłości;

• przyznaje prawo do informacji o poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących taką samą pracę;

• zobowiązuje pracodawców zatrudniających co najmniej 250 pracowników do składania sprawozdań dotyczących zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć.

Dyrektywa poprawia także dostęp ofiar dyskryminacji płacowej do wymiaru sprawiedliwości:

• nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia kar w przypadku naruszeń praw i obowiązków związanych z równym wynagrodzeniem dla mężczyzn i kobiet. Mają one być „skuteczne, proporcjonalne i odstraszające”;

• w razie stwierdzenia dyskryminacji płacowej gwarantuje otrzymanie rekompensaty, w tym zaległego wynagrodzenia, premii lub świadczeń rzeczowych,

• przerzuca ciężar udowodnienia braku dyskryminacji na pracodawców.

By wygrać, trzeba zrobić jeszcze kilka kroków. Jeden z nich to obniżenie progu obowiązku zgłaszania informacji o wynagrodzeniach z 250 do 10 pracowników. Apelujemy o zniesienie progu obowiązku raportowania płac dla firm zatrudniających ponad 250 pracowników. Jeśli próg 250 zostanie utrzymany, 2/3 pracowników w Europie zostanie zwolniona z obowiązku sporządzania przez pracodawców sprawozdawczości płacowej, co może skutkować brakiem wprowadzania środków mających na celu niwelowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

W tej sprawie OPZZ w grudniu 2021 r. wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelowaliśmy m.in. o poparcie obniżenia progu obowiązku zgłaszania informacji o wynagrodzeniach z 250 do 10 pracowników.