Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego poświęcone zostało omówieniu sytuacji na rynku pracy po dwóch latach pandemii. Gospodarzem posiedzenia, które odbyło się 1 lutego 2022 r., był prezydent Andrzej Duda.

Biuro Prasowe OPZZ / KPRP / PAP


W Pałacu Prezydenckim gościli: Andrzej Radzikowski – szef Rady Dialogu Społecznego (OPZZ), Jan Gogolewski – wiceprzewodniczący RDS (Związek Rzemiosła Polskiego) oraz jej członkini - Iwona Sroka (Pracodawcy RP). Stronę rządową reprezentowała Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Wicepremier Jacek Sasin oraz pozostali członkowie Rady uczestniczyli w posiedzeniu zdalnie.

– Nasze działania i rozwiązania, tarcze antykryzysowe, które wprowadzaliśmy, służyły ratowaniu gospodarki i miejsc pracy. W ogromnym stopniu się to udało, to jest wielki sukces – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie.

Andrzej Radzikowski ocenił, że w „budowaniu dialogu społecznego ważną rolę spełnia rząd i parlament”.

- Jednak najważniejsze ustawy pracowników i przedsiębiorców powinny wcześniej trafiać do Rady Dialogu Społecznego – podkreślił Radzikowski. Przykładem ustawy, która zdaniem przewodniczącego RDS powinna wcześniej zostać skonsultowana z Radą, jest tzw. ustawa Hoca. Andrzej Radzikowski poinformował ponadto, że w minionym roku RDS przyjęła 7 uchwał dwustronnych i 11 dwustronnych partnerów społecznych. Przewodniczący Rady przekazał, że tematami, które w tym roku będą dominować w agendzie Rady są: kwestia epidemii, inflacji, wdrażania Polskiego Ładu w niektórych jego elementach i polityka klimatyczna.


WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY ORAZ ANDRZEJA RADZIKOWSKIEGO PRZEWODNICZĄCEGO RDS

Sytuację na rynku pracy przedstawiła minister Marlena Maląg. Według niej kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia.

- Odsetek osób aktywnych zawodowo wynosi 71 proc., to wzrost o 0,4 proc. względem roku 2019 – informowała.

Dodała, że w Unii Europejskiej jest to 72,9 proc. Jak zaznaczyła Marlena Maląg, wskaźnik zatrudnienia w Polsce jest wyższy niż w UE. Wynosi 68,7 proc., a w Unii 67,6 proc. Współczynnik stopy bezrobocia w kraju wynosi 3,2 proc. Jak podkreśliła, stopa bezrobocia zmieniła się na korzyść względem roku 2019. W UE stopa bezrobocia wynosi 7,2 proc.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że najważniejszym wyzwaniem w obszarze rynku pracy w najbliższych latach będzie nadal kontynuacja działań stabilizujących sytuację z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+). Ich celem jest redukcja skutków spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID – 19.



Fot. Przemysław Keler/KPRP