Od 31 października 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone ustawą nowelizującą ustawę z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1132 t.j., dalej: ustawa AML), wskutek czego został m.in. rozszerzony katalog podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.

Biuro Prawno-Organizacyjny OPZZ


Katalog tych podmiotów został rozszerzony o:

  • trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu;
  • spółki partnerskie;
  • europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;
  • spółki europejskie;
  • spółdzielnie;
  • spółdzielnie europejskie;
  • stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego;
  • fundacje.

Jak wynika z powyższego, do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane m.in. stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, jak również fundacje. Przepis art. 58 ustawy AML nie nakłada więc obowiązku zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji na związki zawodowe. Wniosek taki można wyprowadzić z wykładni tego przepisu (brak wyszczególnienia wprost związków zawodowych). 

Wątpliwości w tym przedmiocie zgłaszane przez organizacje związkowe wynikały z faktu, że związki zawodowe tak jak stowarzyszenia czy fundacje podlegają wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej KRS. Należy w związku z tym wskazać, że ww. rejestr zawiera wiele podmiotów, które również są zwolnione z obowiązków nałożonych na gruncie ustawy o AML (np. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, związki rolników, kółek i organizacji rolniczych, cechy rzemieślnicze, Związek Rzemiosła Polskiego, ogólnokrajowe związki międzybranżowe, związki pracodawców, związki sportowe itd.).

Takie stanowisko wynika również wprost z Komunikatu nr 39 dotyczącego zgłaszania do CRBR informacji o beneficjentach rzeczywistych stowarzyszeń po 30 października 2021 r.