24 września 2019 r. odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet OPZZ. Spotkanie otworzyła Przewodnicząca Komisji Wiesława Taranowska.

W pierwszej części posiedzenia omówiono aktualne działania Centrali. Przewodnicząca Komisji Wiesława Taranowska oddała głos wiceprzewodniczącemu Andrzejowi Radzikowskiemu, który opowiedział w skrócie o najważniejszych działaniach OPZZ. Następnie głos zabrała wiceprzewodnicząca Barbara Popielarz, która przybliżyła działania Wydziału Organizacyjnego. Wiceprzewodniczący Piotr Ostrowski omówił ustawę budżetową na rok 2020 r. Następnie członkinie Komisji przeanalizowały najważniejsze postulaty zawarte w programach wyborczych partii politycznych odnośnie zagadnień będących w kompetencjach pracy komisji.

Następnie głos zabrała Renata Górna, Radca OPZZ, która omówiła raport dotyczący przemocy w rodzinie. W raporcie zostały zawarte informację o działaniach państwa między innymi o profilaktyce zdrowotnej i szeroko rozumianej profilaktyce systemowej oraz o działaniach samorządów (m.in. grupy terapeutyczne, działaniach psychologicznych skierowanych i na sprawcę i na ofiarę). Mimo coraz lepiej działających mechanizmów brak jest świadomości społecznej a co za tym idzie jest przyzwolenie społeczne na takie zachowania. Pod głosowanie członkom Komisji zostało przedstawione stanowisko Komisji Kobiet w sprawieSprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.” Stanowisko zostało przyjęte przez Komisję jednogłośnie.

W kolejnej części posiedzenia przybliżono sylwetki kandydatów ubiegających się o stanowisko przewodniczącego OPZZ. Jako pierwszy swoją kandydaturę zaprezentował wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski, a następnie wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Kolega Ryszard Zbyzny nie mógł osobiście przybyć na posiedzenie, ale przesłał list do Komisji Kobiet.

Po prezentacji kandydatów Komisja Kobiet rozpoczęła dyskusje nad udzielaniem rekomendacji najlepszemu, zdaniem Komisji, kandydatowi. Komisja wskazała obecnego wiceprzewodniczącego OPZZ, Andrzeja Radzikowskiego.

W ostatniej części posiedzenia odbyła się debata ekspercka OPZZ ,,Każdy ma prawo do ochrony zdrowia –rzeczywistość czy fikcja?” W debacie wzięli udział zaproszeni goście: Józef-Szczurek Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Dariusz Dziełak dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Centrali NFZ, Andrzej Mądrala wiceprezydent Pracodawców RP, Marek Wójcik ekspert ze Związku Powiatów Polskich oraz Sławomir Makowski przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Psychologów. Dyskusję prowadziła Przewodnicząca Komisji Kobiet OPZZ Wiesława Taranowska. W trakcie debaty Renata Górna Radca OPZZ omówiła raport NIK z 2019 r. „System ochrony zdrowia w Polsce-stan obecny i pożądane kierunki zmian”. Analiza NIK-u wskazuje, że system ochrony zdrowia w Polsce:

  • nie wykorzystuje efektywnie środków publicznych;
  • jest nie przyjazny dla pacjenta;
  • stwarza problemy dla ludzi, którzy kierują ośrodkami leczniczymi oraz są zwykłymi pracownikami.

Według rekomendacji NIK-u należy wyznaczyć gruntowny kierunek zmian w finansowaniu oraz organizacji systemu ochrony zdrowia, który będzie realizowany dłużej niż przez jedna kadencje parlamentu. Podczas dyskusji wśród najbardziej pilnych potrzeb wskazano, że należy zmienić politykę lekową na bardziej przyjazną dla finansów pacjenta, zatrzymać odpływ pracowników do sektora prywatnego i za granicę, zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia i więcej inwestować w profilaktykę ochrony zdrowia oraz w opiekę długoterminową. Podsumowując dyskusje kolega Andrzej Radzikowski poinformował zebranych, że z odbytej debaty zostaną spisane postulaty zgłaszane przez ekspertów i OPZZ przygotuje dla nowego Ministra Zdrowia „Receptę dla zdrowia”, którą zaakceptują ciała statutowe OPZZ.


Stanowisko Komisji Kobiet OPZZ

z dnia 24 września 2019 r.

w sprawie Sprawozdania z realizacji Krajowego

Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020

za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.


Komisja Kobiet OPZZ dokonała analizy i oceny działań zawartych w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie realizowanych w 2018 roku.
Skala zjawiska, jakim jest przemoc w rodzinie objęła w roku ubiegłym ponad 224 tys. osób, z tego 122 tys. ofiar to kobiety a ponad 66 tys. dzieci. Liczba osób, w stosunku do których prowadzono wielokierunkowe działania profilaktyczne to ponad 800 tys.

To dane wobec których nie można pozostać obojętnym, stąd w ocenie Komisji Kobiet OPZZ najważniejsze jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przemocy wraz ze wskazaniem wiodącej roli instytucji państwa na rzecz jego eliminacji.

Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym.

Dotyka nie tylko bezpośrednio ofiarę, ale także członków rodziny, stąd niezwykle istotnym jest szybki dostęp do profesjonalnej pomocy jak i różnych form naprawczych zarówno wobec osób doznających przemocy i stosujących przemoc. To rola państwa i jego instytucji, na co Komisja Kobiet OPZZ zwraca szczególną uwagę.

Najbardziej skuteczną jest kompleksowa i skoordynowana polityka w obszarze zapobiegania przemocy, ochrony ofiar i podejmowanie profilaktyki względem sprawców. Wiele propozycji zainicjowanych w Sprawozdaniu zmierza
w dobrym kierunku, jednak w ocenie Komisji należy zwrócić uwagę na stały monitoring samorządów lokalnych w zakresie realizacji obowiązujących przepisów prawa, a zwłaszcza działań profilaktycznych. Pozytywnie oceniamy zwiększenie zaangażowania przedstawicieli oświaty i instytucji działających w obszarze ochrony zdrowia w działania związane z realizacją procedury „Niebieskiej Karty’’. Podkreślić należy znaczenie i dalszy rozwój infrastruktury pomocowej dla ofiar przemocy w rodzinie, a zwłaszcza specjalistycznych ośrodków wsparcia. Uważamy, że szczególną rolę prewencyjną jest podnoszenie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Komisja Kobiet OPZZ uważa, że zwrócenie uwagi na osoby stosujące przemoc w rodzinie wymaga wzmocnienia działalności prewencyjnych ze strony państwa. Stąd za szczególnie istotne uznajemy:

  • wspieranie tworzenia i rozszerzania ofert oddziaływań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie, realizowanych przez instytucje rządowe, samorządowe
    i organizacje pozarządowe wraz z wypracowaniem zasad współpracy pomiędzy tymi podmiotami,
  • interweniowanie oraz reagowanie właściwych służb na stosowanie przemocy
    w rodzinie poprzez oddziaływania korekcyjno - edukacyjne zmierzające do eliminacji tych zjawisk.

Komisja Kobiet OPZZ rekomenduje Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmowanie systematycznych działań na rzecz wzmacniania mechanizmów pomocy państwa wobec ofiar przemocy w rodzinie oraz praktyczną realizację zadań zawartych w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w kolejnych latach.


Komisja Kobiet OPZZ