W dniu 6 lutego w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) z udziałem Adam Rogalewskiego dyrektora wydziału międzynarodowego OPZZ i zastępcy członka komitetu. Najważniejszym punktem obrad było stanowisko EKZZ dotyczące rozpoczęcia przez Komisję Europejską pierwszej fazy konsultacji w sprawie godnych płac minimalnych w Europie (tak zwana europejska płaca minimalna).

OPZZ na posiedzeniu Prezydium w dniu 4 lutego przyjął stanowisko popierające inicjatywę Komisji, stwierdzające m.in, że płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 60% mediany wynagrodzeń lub 60% płacy przeciętnej w gospodarce narodowej w zależności od tego, która relacja jest korzystniejsza dla pracowników w danym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Stanowisko stwierdza również, że najskuteczniejszym instrumentem do wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej będzie dyrektywa ramowa, która zagwarantowałaby trwałe rozwiązania, korzystne z punktu widzenia interesów pracowników w całej UE.

Będące przedmiotem obrad stanowisko EKZZ w większości zawiera postulaty OPZZ, jednakże biorąc pod uwagę odmienne stanowisko związków zawodowych z krajów skandynawskich prezentuje bardziej zbalansowaną opinię dotyczącą wyboru instrumentu prawnego.

Odpowiedź EKZZ podkreśla również potrzebę wspierania przez kraje członkowskie negocjacji zbiorowych w tym układów zbiorowych pracy. Zdaniem EKZZ, działania Komisji Europejskiej powinny dotyczyć nie tylko promowania godnego wynagrodzenia za pracę, ale również stworzenia narzędzi, które gwarantowałby, że w każdym kraju członkowskim przynajmniej 70 procent pracowników objętych będzie układami zbiorowymi pracy. Dialog społeczny i negocjacje zbiorowe stanowią bowiem najskuteczniejszy środek do walki z ubóstwem pracujących.

Podczas swojego wystąpienia Adam Rogalewski, zaprezentował stanowisko OPZZ w sprawie europejskiej płacy minimalnej oraz wyraził poparcie dla przygotowanego przez EKZZ dokumentu. Dokument zostanie poddany pod głosowanie w ramach procedury głosowania pisemnego. Organizacje członkowskie EKZZ będą miały czas do wyrażenia swojego stanowiska do dnia 21 lutego.

EKZZ przyjął budżet konfederacji na kolejny rok, jak również program prac Europejskiego Instytutu Edukacyjnego w latach 2020- 2021. Miło nam poinformować, że jedną głównych konferencji naukowych instytutu zaplanowanych w 2020 roku (październik) będzie konferencja dotycząca organizowania pracowników z Polski i krajów Europy Środkowo- Wschodniej przez zachodnio- europejskie związki zawodowe. Na konferencji zostanie zaprezentowana praca doktorska Adam Rogalewskiego dotycząca tej tematyki, obroniona w 2019 roku.

Przygotował Adam Rogalewski