Dzięki wsparciu i zaangażowaniu warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta, w dniach 11-12 lutego br. w Berlinie, odbyły się rozmowy przedstawicieli OPZZ z Federacją Niemieckich Związków Zawodowych DGB (Deutscher Gewerkschaftsbund). Tematem spotkania była polsko-niemiecka wymiana doświadczeń w zakresie polityki energetycznej i sprawiedliwej transformacji (Just Transition).

Dyskutowano o aktywnej polityce przemysłowej w celu promowania: wysokiej jakości miejsc pracy, innowacji oraz badań w łańcuchach dostaw przedsiębiorstw. Podkreślono przy tej okazji rolę przemysłu, który może przyczynić się do skutecznych działań gwarantujących postęp w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W trakcie spotkania związkowcy z OPZZ podkreślali, że zmiana w obszarze ochrony klimatu musi przebiegać sprawiedliwie, aby nikt nie został pozostawiony w tyle. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego zakresu rokowań zbiorowych. Stanowi to spore wyzwanie dla rządów, związków zawodowych oraz firm, w tym zakładów górniczych, energetycznych oraz operatorów sieci przesyłu i dystrybucji. Mimo wielu szans jakie niesie za sobą rozwój tzw. zielonej gospodarki, występują również zagrożenia związane z likwidacją zakładów górniczych i elektrowni węglowych. Wskazywano na potrzebę zapewnienia pracownikom pewności zatrudnienia a konsumentom dostępu do energii po przystępnej cenie, aby zminimalizować ubóstwo energetyczne. Duże zainteresowanie wzbudziło omówienie niemieckich doświadczeń w zakresie polityki energetycznej. Liczne przykłady dowodzą, że nacisk na zmianę mixu energetycznego w systemach energetycznych i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w dużo większym zakresie wcale nie muszą oznaczać marginalizowania konwencjonalnych źródeł energii.


Wszyscy związkowcy zgodnie stwierdzili, że możliwe jest połączenie sprawiedliwej transformacji, tworzenie godziwych miejsc pracy oraz zapewnienie realizacji działań na rzecz ochrony klimatu. Kluczem do sukcesu jest dialog społeczny i udział przedstawicieli pracowników w ustanawianiu filarów sprawiedliwej transformacji w stronę niskoemisyjnej gospodarki. Koniecznością jest zatem rozpoczęcie w Polsce przez rząd szerokiej debaty publicznej na temat procesu zmiany klimatu, zwłaszcza w kontekście dokumentu Komisji Europejskiej: Europejski Zielony Ład.

Spotkanie w Berlinie było również okazją do zwiedzenia firmy Siemens i odbycia dyskusji z ekspertami Siemensa o elastyczności sektora przemysłowego w czasach transformacji energetycznej.

Stronę związkową z Polski reprezentowali: Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący OPZZ; Mirosław Grzybek, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników; Bogumił Tyszkiewicz, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Węgla Brunatnego; Mariusz Kamiński, przewodniczący MNSZZ Pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra; Zygmunt Mierzejewski, przewodniczący Komisji Gospodarki i Systemu Ekonomicznego OPZZ oraz Norbert Kusiak, ekspert OPZZ.

(nq)